Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8:30-20:00 )
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Novinky
  3. V závislosti na lécích vedou ženy
Novinky
08.05.2023
Seznam zkratek lékařů předepisujících zdravotní pomůcky
Seznam zkratek lékařů předepisující pomůcky na poukaz: A N AGG  Algeziolog        (řeší chronické bolesti) NEU  Neurolog        (řeší ... číst celé
08.05.2023
Návod na získání pomůcky hrazené pojišťovnou
1) Opište si kód pomůcky na našich stránkách www.repom.cz si najděte pomůcku, u které je uvedeno, že ji hradí pojišťovna. U těchto pomůcek je vždy ... číst celé
26.07.2022
Mapová aplikace zdravotnických zařízení
Na mapovém portálu Středočeského kraje je k dispozici nová mapová aplikace Zdravotnictví. Aplikace nabízí základní přehled o zdravotnických zařízeníc... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Zdravotní pomůcka "zdarma" zde
08.05.2023 Repom.cz
Zdravotní pomůcka "zdarma" zde
Pomůcky Vám může uhradit zdravotní pojišťovna. Zde je postup: číst celé
Rozsah nabízených pomůcek
01.06.2022 Repom.cz
Rozsah nabízených pomůcek
Nevedeme ortézy, obinadla, bandáže, stahovací punčochy, sádry,... číst celé
Zobrazit všechny články
V závislosti na lécích vedou ženy
21.04.2022

Se závislostí na lécích bojují zejména ženy. V posledních letech ale problematických uživatelů ubývá.

Psychoaktivní léky získané na lékařský předpis i bez předpisu užilo v posledních 12 měsících celkem 15,8 % dotázaných. Výrazně aktivnějšími uživatelkami byly ženy, z nichž tyto léky bralo 20,9 %, zatímco mužů jen 10,4 %. Z psychoaktivních léků se častěji užívají léky na uklidnění nebo nespavost (tj. sedativa nebo hypnotika), které uvedlo 12,6 % dotázaných (17,6 % žen a 7,3 % mužů), než léky na bázi opioidů užívané proti bolesti, jejichž konzumaci deklarovalo 7,8 % žen a 5,7 % mužů.

Nejmladších uživatelů ubylo

Užívání psychoaktivních léků se mění s věkem respondentů – zatímco v mladších věkových kategoriích převažuje užívání opioidních analgetik, ve věkových kategoriích nad 35 let získávají navrch léky na uklidnění a na nespavost.

Nejčastější frekvence užívání psychoaktivních léků je několikrát za měsíc, uvedlo ji téměř 30 % uživatelů. Jednou nebo dvakrát týdně užívá tyto léky zhruba 20 % uživatelů a denní nebo téměř denní užívání deklaruje 17 % uživatelů.

Respondenti nejčastěji získali psychoaktivní léky na lékařský předpis, nicméně podíl těch, kteří se k lékům dostali jiným způsobem, není zanedbatelný. Bez lékařského předpisu získalo svůj lék 12,3 % uživatelů sedativ a 12,4 % uživatelů opioidních analgetik.

Mimo lékařský předpis si lidé opatřují léky nejčastěji od známých (cca 5,5 %) nebo v lékárně bez předpisu (cca 3,5 %). Přes internet si léky pořídilo zhruba 1 % uživatelů. Podíl uživatelů psychoaktivních léků, kteří je získali jinak než na lékařský předpis, výrazně klesá s věkem respondentů.

Ve srovnání s rokem 2016 došlo v roce 2020 k mírnému snížení podílu osob, které užívaly psychoaktivní léky v posledních 12 měsících, z 19,8 % na 15,8 %. K významnému poklesu míry užívání psychoaktivních léků z 10,2 % na 3,4 % došlo ve věkové skupině 15–24 let. Značně se snížil i podíl uživatelů psychoaktivních léků, kteří léky získali jinak než na lékařský předpis.

Užívání psychoaktivních léků v posledních 30 dnech (%)

Zdroj: Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti
Problémy má 15 % dospělé populace

Na základě několika otázek položených respondentům, kteří užili sedativa, hypnotika nebo opioidní analgetika v posledních 12 měsících, lze odhadnout problematickou spotřebu, resp. míru zneužívání či nadužívání psychoaktivních léků spadajících do těchto kategorií v obecné populaci. Do kategorie problematických byli zařazeni respondenti, kteří pravidelně užívali léky po dobu delší než 6 týdnů, uvedli, že měli pocit, že v posledních 12 měsících užívali léky ve větším množství, než by měli, nebo léky získali jinak než na lékařský předpis.

V případě léků na uklidnění nebo nespavost spadalo do kategorie problematických uživatelů 12,1 % dospělé populace (17,0 % žen a 7,1 % mužů) a u opioidních analgetik 6,1 % dospělé populace (7,1 % žen a 5,1 % mužů). Celkem za oba typy léků je problematických 14,9 % dospělých osob starších 15 let (19,7 % žen a 9,9 % mužů). Po extrapolaci výsledků na celou populaci žije v České republice 1,3 milionu osob vykazujících známky problémového užívání psychoaktivních léků, z nich je 900 tisíc žen a 430 tisíc mužů. Sedativa a hypnotika užívá problémově 780 tisíc žen a 310 tisíc mužů a opioidní analgetika 330 tisíc žen a 220 tisíc mužů.

 

Nejčastěji užívané psychoaktivní léky

Sedativa a hypnotika

Lexaurin

Neurol

Diazepam

Stilnox

Xanax

Léky na bolest na bázi opioidů

Tramal

Tramadol

Dolsin

Doreta

Zaldiar

 

Článek vyjde v připravovaném dubnovém čísle časopisu Statistika&My a byl převzat z webu Kurzy.cz

 

Novinky z našeho blogu

Zdravotní pomůcka "zdarma" zde
08.05.2023 Repom.cz
Zdravotní pomůcka "zdarma" zde
Pomůcky Vám může uhradit zdravotní pojišťovna. Zde je postup: číst celé
Rozsah nabízených pomůcek
01.06.2022 Repom.cz
Rozsah nabízených pomůcek
Nevedeme ortézy, obinadla, bandáže, stahovací punčochy, sádry,... číst celé
Proč jsme levnější než charita
11.03.2021 Repom.cz
Proč jsme levnější než charita
Pokud srovnáte ceny a kvalitu zdravotních pomůcek, jsme většinou levnější než charita. Především na půjčovném se dají ušetřit nemalé peníze. Proč tomu... číst celé
Kde nás najdete

STRAŠNICKÁ 1202/23

102 00 PRAHA

Po telefonické domluvě

vyzvednutí NON-STOP 7 dní v týdnu

Kontakty
Logo
David Řepka
(Po-Pá, 8:30-20:00 )
Repom.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz