Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8:30-20:00 )
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Těžce popálenou ukrajinskou holčičku uzdravili a pouští z nemocnice
Novinky
26.07.2022
Mapová aplikace zdravotnických zařízení
Na mapovém portálu Středočeského kraje je k dispozici nová mapová aplikace Zdravotnictví. Aplikace nabízí základní přehled o zdravotnických zařízeníc... číst celé
19.07.2022
Těžce popálenou ukrajinskou holčičku uzdravili a pouští z nemocnice
Ještě před třemi měsíci nebylo jisté, zda dívka Julie, která na Ukrajině utrpěla popáleniny třetího stupně na šedesáti procentech těla, přežije. Tehdy... číst celé
21.06.2022
Plánovaný postup vlády ve zdravotnictví
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a náměstek Jakub Dvořáček představili zdravotní priority a akce během českého předsednictví Ministerstv... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Rozsah nabízených pomůcek
01.06.2022 Repom.cz
Rozsah nabízených pomůcek
Nevedeme ortézy, obinadla, bandáže, stahovací punčochy, sádry,... číst celé
Proč jsme levnější než charita
11.03.2021 Repom.cz
Proč jsme levnější než charita
Pokud srovnáte ceny a kvalitu zdravotních pomůcek, jsme většinou levnější než charita. Především na půjčovném se dají ušetřit nemalé peníze. Proč tomu... číst celé
Zobrazit všechny články
Těžce popálenou ukrajinskou holčičku uzdravili a pouští z nemocnice
19.07.2022

Ještě před třemi měsíci nebylo jisté, zda dívka Julie, která na Ukrajině utrpěla popáleniny třetího stupně na šedesáti procentech těla, přežije. Tehdy ji v kritickém stavu převezli do Česka. Lékaři ji tu několikrát operovali a postupně se i díky rehabilitacím dala natolik dohromady, že nyní po čtvrt roce může nemocnici opustit. Doktoři o tom mluví jako o zázraku.

Při procházce areálem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady působí maminka s jedenapůlroční Julií v kočárku jako každá jiná žena s malým dítětem. Ještě před pár měsíci ale nebylo jisté, zda Julie bude žít. Už jen obyčejná procházka je proto vítězstvím, ve které skoro nikdo nedoufal. 

Julie pochází z vesnice Čajkovyči ve Lvovské oblasti. V březnu utrpěla na Ukrajině popáleniny třetího stupně na šedesáti procentech těla. Tamní lékaři jí však kvůli válce nedokázali pomoct a zajistit jí potřebnou intenzivní péči. Proto bylo rozhodnuto o jejím převozu do Česka. Dorazila v kritickém stavu. Lékaři byli přesvědčeni, že kdyby přijela o jediný den později, zemřela by.

O tři měsíce později, po sérii složitých operací, již dívenka sama chodí, rehabilituje a komunikuje se svým okolím. Podle lékařů je pozitivní a pomáhá jí i neustálá přítomnost matky. Až se jí zahojí poslední ranky, čeká ji rehabilitace v české léčebně.

"Podařila se nevídaná věc: spojili jsme síly, zapojilo se velké množství lidí a společně se nám podařilo zachránit život děťátka, které jsme k nám převezli z válečné zóny," říká přednosta Kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Robert Zajíček. Na záchraně se podílela ministerstva obrany, vnitra i zdravotnictví, dívka se léčila ve Všeobecné fakultní nemocnici a ve vinohradské nemocnici. 

"Na Ukrajině žádná rehabilitace popálených pacientů momentálně neexistuje. Takže jsme přesvědčeni, že tato velice důležitá část léčby by měla probíhat u nás. Těšíme se na to, až holčička půjde do školky a poté do školy i přesto, co má za sebou," dodává Zajíček.

Za obrovský úspěch lékaři pokládají už to, že dítě přežilo osmnáctihodinový převoz z Ukrajiny do Česka. Cesta měla trvat šest hodin, ale kvůli válce a souvisejícímu chaosu na hranicích se prodloužila. Výpravy se účastnil vedoucí lékař JIP pro dospělé Kliniky popáleninové medicíny vinohradské nemocnice Bohumil Bakalář. "Ve čtyři hodiny odpoledne jsme se rozhodli, že pro dítě poletíme, a v šest už jsme měli připravený vojenský speciál," vzpomíná lékař. 

Po příletu do Polska zjistili, že tam má následující den přiletět americký prezident Joe Biden a jsou tam proto přísná opatření. Když pak přijela sanitka s holčičkou ze Lvova, na letišti požadovali nějaký doklad nebo důkaz, že může odletět. "Chtěli po nás alespoň poznávací značku sanitky, ale my ji neznali. Skončilo to tak, že do letadla Julii nepustili. Noc strávila v polské dětské nemocnici a ráno jsme to vyřešili s konzulátem," popisuje Bakalář. 

Do Prahy dorazila Julie v kritickém stavu. | Foto: Jarmila Štuková

Letadlo podle něj muselo vzlétnout nejpozději ve dvanáct hodin, pak se letiště uzavíralo kvůli příletu prezidenta Bidena. "My jsme odletěli ve 12:02 a doprovázely nás pro jistotu stíhačky, abychom neohrozili amerického prezidenta. Byly to nervy, ale vyšlo to, hlavně díky naší armádě," usmívá se dnes Bakalář. 

Julie do Prahy přijela jen pár dní po úrazu. Vedly z ní hadičky, byla na dýchacím přístroji a měla jen malou naději na přežití. "Úmrtnost u takto malého dítěte s takto rozsáhlými popáleninami je asi 93 procent. A její šance na přežití byla ještě nižší, protože měla těžký rozvrat vnitřního prostředí neslučitelný se životem. Mysleli jsme, že pokud přežije, tak bude mít těžké poškození mozku," vysvětluje Bakalář.

Popálení lidé podle něj nejdříve musí dostat velké množství tekutin ve speciálním infuzním roztoku, dospělí i osmnáct litrů za den. Na Ukrajině však kvůli válce nebylo místo na popáleninovém oddělení, proto Julii převezli do dětské nemocnice ve Lvově. "Jenže tam takto vážné popáleniny léčit neumí, nevědí, že mají dítě prolévat tekutinami. Takže se Julii velmi zahustila krev, hladinu sodíku měla tak vysokou, že už to bylo neslučitelné se životem. Jako první jsem do ní proto začal pouštět litry infuzních roztoků," líčí kritické okamžiky. 

V Praze pak lékaři nejdříve odstranili mrtvou tkáň a místo ní dali kůži od dárce. Tu poté sundali a nahradili Juliinou vlastní kůží a také dočasně umělou kůží.

Její matka Karina byla po celou dobu s ní. Do Prahy přijela jen s mobilem, žádné jiné věci neměla. "Byla velmi vyděšená. Byla ztracená v cizí zemi s umírajícím dítětem, nerozuměla ani slovo, neměla žádné peníze. Ale obě to zvládly a daří se jim dobře, je to na dobré cestě," dodává Bakalář. 

Matka již dříve Aktuálně.cz vylíčila, že se její dcera popálila na návštěvě u babičky, kde společně s manželem chtěla vykoupat dcery, protože u nich doma netekla voda. Na varné desce měla desetilitrovou nádobu plnou vody. Když se na vteřinu otočila, Julie otevřela troubu a opřela se o ni. V tu chvíli se na ni převrhl vařič a hrnec s vroucí vodou. 

Dívenku v budoucnu čekají takzvané rekonstrukční operace. "Problém je, že jizvy, které má na šedesáti procentech těla, rostou nerovnoměrně s kostmi. Takže až bude dívka růst, jizvy neporostou s ní. Budeme je proto muset povolit a použít rekonstrukční chirurgii, abychom docílili toho, aby neměla třeba ohnutý loket a aby dokázala hýbat všemi končetinami. Teď ale potřebuje hlavně posílit a dál cvičit," vysvětluje Zajíček. Společně s kolegy nyní plánuje, že se vydá na Ukrajinu školit tamní lékaře, jak pečovat o popálené pacienty. 

Článek byl kompletně převzat z webu Aktuálně.cz

Novinky z našeho blogu

Rozsah nabízených pomůcek
01.06.2022 Repom.cz
Rozsah nabízených pomůcek
Nevedeme ortézy, obinadla, bandáže, stahovací punčochy, sádry,... číst celé
Proč jsme levnější než charita
11.03.2021 Repom.cz
Proč jsme levnější než charita
Pokud srovnáte ceny a kvalitu zdravotních pomůcek, jsme většinou levnější než charita. Především na půjčovném se dají ušetřit nemalé peníze. Proč tomu... číst celé
Kde nás najdete

STRAŠNICKÁ 1202/23

102 00 PRAHA

Po telefonické domluvě

vyzvednutí NON-STOP 7 dní v týdnu

Kontakty
Logo
David Řepka
(Po-Pá, 8:30-20:00 )
Repom.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz